Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

"Bajkolandia"

W okresie letnim i jesiennym młodzi mieszkańcy gminy Mokrsko mieli niepowtarzalną okazję przenieść się do cudownej, nieodkrytej jeszcze krainy, którą zwą Bajkolandią.

Dom Kultury w Ożarowie

„Zawirusowani na kulturę”, realizowany przez Dom Kultury w Ożarowie oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Gminy Mokrsko

Witamy na oficjalnej stronie Domu Kultury w Ożarowie

"Hej Jana, Jana będziemy chwalić..."

31 lipca Dom Kultury w Ożarowie zaprosił wszystkich zainteresowanych na Biesiadę Świętojańską „Hej Jana, Jana będziemy chwalić…”.

Wśród ożarowskich lasów i stawów, w blasku ognisk i księżyca uczestnicy wydarzenia mogli poczuć atmosferę nocy świętojańskiej. Wprowadził w nią Maciej Bieszczad – wieluński poeta i prozaik, a zarazem pracownik domu kultury, który przypomniał fragment „Pieśni Świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego.

Wszystkich przybyłych powitali Zbigniew Dąbrowski – Wójt Gminy Mokrsko, i Natalia Zwierz – Dyrektor Domu Kultury w Ożarowie. A w tematykę obchodów nocy świętojańskiej, wierzeń, obrzędów i zwyczajów z nią związanych wprowadził Tomasz Spychała – etnograf z Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Na ożarowskiej scenie plenerowej zaprezentowały się miejscowe zespoły ludowe: Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Ożarowa, „Włościanie” z Chotowa i „Dworzanki” z Mokrska. Wystąpiła także utalentowana wokalistka z Chotowa – Amelia Zwiech.

Natomiast pod sceną uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w zajęciach warsztatowych ceramicznych prowadzonych przez Warsztat GESSOARGILLA z Czarnożył oraz stolarskich prowadzonych przez Piekielny Warsztat. Mieli także okazję wejść do świata ziołolecznictwa wspólnie z panią Małgorzatą Stanek. Tego dnia nie mogło też zabraknąć kwiatów i ziół, które wykorzystane zostały do wspólnego wyplatania wianków, któremu przewodziła pani Elżbieta Wyrembak z Koła Gospodyń Wiejskich z Mokrska. Efekty pracy ocenili panowie Zbigniew Dąbrowski i Maciej Bieszczad, którzy wybrali laureatkę konkursu na najpiękniejszy wianek. Została nią pani Edyta Zadworna z Ożarowa.

Wydarzenie stało się ponadto okazją do uhonorowania pani Wandy Majtyki – wieloletniej instruktorki Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego z Ożarowa, tegorocznej laureatki ogólnopolskiej Nagrody im. Oskara Kolberga, przyznawanej w uznaniu zasług dla kultury ludowej. Gratulacje i podziękowanie za ocalenie od zapomnienia miejscowej kultury ludowej na ręce laureatki złożyli: Zbigniew Dąbrowski – Wójt Gminy Mokrsko, Halina Gniłka – Dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie i kierownik Dziecięcego Zespołu Obrzędowego z Ożarowa, Renata Cieślak – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej
w Mokrsku, oraz Natalia Zwierz – Dyrektor Domu Kultury w Ożarowie. Nie zabrakło także wspólnego odśpiewania „Sto lat!”, które zainicjowali członkowie zespołów ludowych, oraz łez wzruszenia, które pojawiły się na twarzy laureatki.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia było przypomnienie lokalnych obrzędów związanych
z nocą świętojańską: puszczanie wianków, palenie ziół, wspólny taniec przy ognisku… A na zakończenie nadszedł czas na wspólną biesiadę przy ogniskach, która możliwa była dzięki zaangażowaniu Koła Gospodyń Wiejskich w Mokrsku i Koła Gospodyń Wiejskich
w Ożarowie. Natomiast o bezpieczeństwo uczestników zadbali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

Autor: Natalia Zwierz